Čo je triatlon?

Z dôvodu narastajúcich návštev našej stránky záujemcami o náš šport, budem sa snažiť v skratke opísať, čo to vlastne triatlon je.

Triatlon – Ironman

„Ironman je najcennejší tým, čím nie je – Ironman nie je nezdolateľný !“ Rob Perry

História

Prvé preteky, podobné dnešnému triatlonu zložené z plávania, behu a cyklistiky sa datujú do roku 1974 v San Diegu v USA.

Účastník týchto pretekov, John Collins, pri debate pri pive prišiel na to, ako vyriešiť ich spor, o tom ktorí športovci sú zdatnejší – plavci, cyklisti alebo bežci?

Rozhodol sa spojiť Waikiki Water Swim – 2,4 míľ (3,8km) plávania, Around Oahu Bike Race – 112 míľ (180km) na bicykli a Honolulu Marathon – 42,195m Maratónsky beh. Prvý v cieli získal titul Iron man (Železný muž).

A tak sa na Havajských ostrovoch v roku 1978 uskutočnil prvý Ironman, na ktorom sa zúčastnilo iba niekoľko odvážlivcov. O dva roky neskôr sa triatlon vďaka médiám rozniesol do sveta. Krátko na to v roku 1982 diváci videli strhujúci záver Julie Mossovej, ktorá pár metrov pred cieľom niekoľko krát spadla od vysilenia a znovu sa postavila. Nakoniec prišla o jasné víťazstvo, ale doplazila sa štvornožky do cieľa v priamom prenose na TV. Po odvysielaní tohto záznamu záujem o Ironman-a explodoval a rady  narástli až na súčastných 35.000 štartujúcich na kvalifikačných Ironmanoch, ktoré sa  z dôvodu veľkého záujmu štartujúcich  po celom svete začali organizovať. Z nich  sa úspešných 2 tisíc  pretekárov môže zúčastniť legendárneho Ironmana na Havaji. Do dnešných dní popularita tohto športu stále rastie o čom svedčí rozrastajúci sa počet pretekov po celom svete.

Vzdialenosti a formy triatlonu

Neskôr po zrode Ironmana (3,8-180-42) na Havaji, sa začali organizovať triatlony na kratších, ale aj dlhších vzdialenostiach.

Najrozšírenejší z nich je krátky triatlon tzv. olympijský triatlon. Jeho hovorový názov vznikol po zaradení krátkeho triatlonu na OH v Sydney v roku 2000. Jeho tradičné vzdialenosti sú 1,5km plávania, 40km cyklistiky a 10km behu.

Ľahšou a veľmi rozšírenou verziou triatlonu hlavne medzi hobby pretekármi, je šprint triatlon (750m-20km-5km).

Stredný triatlon (1,9-90-21) je vstupnou bránou na ironmanské trate. Aj na tejto vzdialenosti sa konajú každý rok Majstrovstvá sveta a stáva sa stále populárnejším vďaka možnosti zvládnutia viac pretekov počas roku. Aj tu je hákovanie rovnako zakázané ako pri Ironmane (viac nižšie).

Z triatlonu vznikli aj ďalšie športy

Ako duatlon, ktorý sa najčastejšie organizuje na jar a na jeseň, kde plávanie nahradil ešte raz beh. – beh + cyklistika + beh (základné variácie sú 10-40-5 alebo 5-20-2,5)

Horskom triatlone alebo v tzv. Xterra, sa vymenil cestný bicykel za horský. Pre niektorých športovcov sa tento triatlon konaný v prírode, stal viac atraktívny.

Aquatlon je kombinácia plávania a behu.

Kvadriatlone je k triatlonovým disciplínám pripojená ešte jazda na kajaku.

Preteky

Najmasovejším pravidelným triatlonom je Chicago triathlon v USA s piatimi tisíckami pretekárov. Dokonca minuloročné MS v krátkom triatlone v Nemeckom Hamburgu mali na štarte vo všetkých kategóriách 8 tisíc účastníkov.

Najväčšie preteky ktoré sa konajú blízko Slovenska je Ironman Austria v Rakúskom Klagenfurte, kde bývajú 2 tisícky pretekárov na kvalifikačnom Ironmane. Tieto preteky sú vypredané pár hodín po začatí registrácie na ďalší rok, v deň po aktuálnych pretekoch. Aj to svedčí o popularite triatlonu aj v Európe.

Najznámejším triatlonom na Slovensku je Senecký triatlon, ktorý sa koná každý rok v júni na tratiach 1,5-40-10 a ako Open preteky 750-20-5. Najviac pretekárov sa zúčastnilo v roku 2010 na Čunovskom triatlone pd názvom – „Triatlon pre všetkých“ – 400 pretekárov.

Slovensko má aj svoj dlhý triatlon, ktorý v roku 2011 bude sláviť svoj 9.ročník – Slovakman Nitra (3,8-180-42).

Priebeh pretekov

Každý pretekár by mal vedieť aspoň základné pravidlá triatlonu. Kompletné pravidlá sú k nahliadnutiu na stránke Slovenskej triatlonovej únie – www.triathlon.sk

Plávanie sa vo väčšej miere uskutočňuje vo volnej vode (more, jazerá, rieky..), niekedy v bazénoch alebo na kúpaliskách. Pokiaľ je dovolené, môže sa použiť plavecký neoprénový oblek (iba ak je teplota vody pod 20 stupňov). Pláva sa volný štýl (kraul, prsia..)

Po vybehnutí z vody sa pretekár presunie do tzv. depa, kde ma uložený bicykel a veci potrebné na cyklistickú časť. Tu sa prezuje, nasadí si prilbu, poprípade prezlečie a za depom nasadá na bicykel.

Po absolvovaní cyklistiky, pretekár opäť zosadne z bicykla pred depom a musí kráčať vedľa bicykla na svoje miesto. Tu svoj bicykel opäť zavesí a prezuje sa do bežeckej obuvi. Potom absolvuje záverečné kilometre v maratónkach a končí v cieli.

Rozdiel medzi krátkym a dlhým triatlonom je v cyklistickej časti v tom, že jazda v háku (tesne za pretekárom) na cyklistickej časti je zakázaná  na Ironmanoch, dlhých triatlonoch, stredných triatlonoch a niektorých krátkych triatlonoch v zahraničí. To znamená, ze pretekári musia dodržiavať odstup ako na cyklistickej časovke, 10 metrov.

Na olympijskom a šprint triatlone je dovolená jazda v skupinkách. (Ale napr. v Rakúsku je aj na krátkych triatlonoch jazda v háku zakázaná. Je potrebné si pozrieť propozície priamo k daným pretekom.)

Ďalšou disciplínou v triatlone je prezliekanie sa z plávania na bicykel a z bicykla na beh, ktoré sa započítava do celkového času pretekára. To znamená, že časomiera sa zapne na štarte plávania a zastaví až po dobehnutí do cieľa. Aj to sa dá naučiť. Lepší triatlonisti zvládajú prechody medzi disciplínami za pár sekúnd.

A.Orlický 15.03.08