rozhovor so šéftrénerom TTT Andrejom Orlickým
R: Po prečítaní vašej internetovej stránky s ponukou o zdokonalenie plávania a možnosti prípravy na triatlon som trochu skeptický. Nie som si istý, že to zvládnem aj ja…
AO: To vám verím, často sa s tým stretávam. Vo všeobecnosti si ľudia neveria, čoho všetkého sú schopní. Potom sú prekvapení, ako rýchlo a ľahko sa dá naučiť správne plávať kraul alebo zvládnuť prípravu na triatlon. Tu je hlavne dôležitá trpezlivosť a pravidelnosť. Potom keď po mesiaci vidia ako sa zlepšujú a ako sa im darí, potom už majú vyhrané a väčšinou ich motivácia už tak ľahko neopustí. Po určitom čase sú na seba hrdý a prestávajú byť skeptický aj v iných veciach, napríklad si veria viac v práci a podobne.
R: Myslíte, že úplne každý sa môže naučiť plávať alebo plávať napríklad tak dobre ako vy?
AO: Ešte sa mi nestalo, že by som niekoho nenaučil plávať. Ale môže sa to stať, napríklad, keď má niekto panický strach z vody.
Čo sa týka kvality plávania…každý má niekde svoje genetické a fyziologické maximum. Ale som si istý, že každý sa môže zlepšovať správnym tréningom a u plávania zvlášť správnou technikou. Dosiahnutie maximálnej možnej výkonnosti je ale závislé aj od iných faktorov. Dostatok času na tréning, dostatok času na regeneráciu, sociálne podmienky, podpora rodiny, práca, škola, peniaze a v neposlednom rade správny tréning.
R: Nie je neskoro začať sa učiť niečo nové, keď mám po tridsiatke? Je to vôbec možné, zlepšiť si dlhé roky používaný plavecký štýl?
AO: Čím je človek starší, tým je to ťažšie, ale nie nemožné. Zároveň je ľahšie učiť plávať napríklad kraul neplavca, alebo toho kto nevie kraul, ako niekoho, kto ho pláva zle. Ťažšie si človek odvyká staré, roky zaužívané zlozvyky. Ale dá sa to odnaučiť. Dokonca som počul veľa krát, aj od viacerých plaveckých trénerov, že ten je už starý na plávanie. Dokonca aj keď išlo o 13-15 ročné deti. Skôr mi to pripadá, ako keby nemali chuť niekomu venovať o trošku viac času na zvládnutie správnej techniky a podobne. Pre mňa je to práve tá správna výzva. Dokázať im, že to ide. Nikoho popredu nepochovávam. Je veľa príkladov vo svete, keď medzi špičkovými športovcami sú aj taký, ktorý začali výrazne neskôr ako väčšina. A tí by mali byť tou správnou motiváciou. Je pravda, že po 40tke výkonnosť klesá, ale stále sa dá udržovať na vysokej úrovni.
R: Myslíte si, že práve vy ste ten najlepší tréner a že viete kvalitne pripraviť hocikoho?
AO: Každého koho trénujem, beriem ako individualitu a každému sa snažím ušiť tréningový plán na mieru. Každý má inú výkonnosť, iné nedostatky, robí iné chyby. Ideálne je aspoň prvé tréningy, kým zvládne správnu techniku, sa každému venovať individuálne . Neskôr sú kondičné tréningy tvorené podľa srdcovej frekvencie a anaeróbneho prahu každého jednotlivca. Netrénujeme podľa najlepších, nikto sa nemusí nikomu prispôsobovať. Každý trénuje podľa toho, čo práve on potrebuje. Každý trénuje vo svojej doporučenej intenzite a v objeme, ktorý potrebuje na svoje zlepšenie. Myslím, že práve tým sa odlišuje môj spôsob prípravy od iných športových klubov.
Nemyslím si, že som najlepší tréner. Jednoducho sa len snažím každému pomôcť ako viem. Stále sa vzdelávam v tejto oblasti. Navyše je veľa spôsobov, ako sa zlepšovať. Každý tréner má svoju pravdu, aj ja mám svoj systém, ktorému verím a je úspešný. Ale nebránim sa novým veciam ktoré fungujú.
Nepočítam, že v našom klube a v tréningovom teame ostanú všetci navždy. Chcem každého posunúť čo najvyššie a potom je na nich ako sa rozhodnú. Navyše sme klub, ktorý zatiaľ nemá veľkého sponzora. Všetko si pretekári platia sami. Aj preto si myslím, že tí najlepší to časom neutiahnú a budú možno hľadať profesionálne kluby. Ale to neznamená, že nemôžem byť naďalej ich tréner. Aj teraz trénujem niekoľkých pretekárov z iných klubov.
R: Je to dosť veľa peňazí…
AO: Triatlon je sám o sebe drahý šport. Každý, kto chce začať, si musí prepočítať, koľko ho to bude stáť…materiálne zabezpečenie, ako bicykel, neoprén, športová obuv a oblečenie do každého počasia, cestovanie za pretekmi, športoviská, plaváreň atď. Každý sa môže sám rozhodnúť, ako použije svoje peniaze. Keď si napríklad prepočítate, koľko prefajčí priemerný fajčiar mesačne, je to podobná suma. Iný to prejedia, iný to investujú do zdravia, zábavy – do športu.
A hoci je pre mňa príjemné robiť trénera a pomáhať týmto spôsobom ľuďom, je to tiež normálne zamestnanie aj zo svojimi výdavkami, ako každé iné.
R: Pre väčšinu slovenskej populácie je Triatlon a hlavne Ironman považovaný za veľmi náročný šport. Je skutočne tak náročný?
AO: Nemyslím si. Stačí si pozrieť preteky napríklad v Amerike alebo v Nemecku. Ironman a dlhé triatlony dokončuje vo svete tisíce ľudí aj v neskoršom veku. Niektorí 60 roční spravia aj 5 Ironmanov za rok. Je to len otázka pravidelného tréningu. Zo začiatku ale uprednostňujem postupnosť. Začiatočníci sa najprv zúčastňujú rôznych bežeckých pretekov a až neskôr prídu na rad šprint duatlony a šprint triatlony. Tieto šprint triatlony majú 750 metrov plávania, 20 kilometrov cyklistiky a 5 kilometrov behu, čo si myslím, nie je nezvládnuteľné po základnej príprave. Časť pretekárov sa napríklad zúčastňuje iba tých kratších triatlonov. Dosahuje sa pri nich väčšia rýchlosť a je to pre nich lákavejšie. Iný majú zase radi Horské triatlony.
-pozri článok Triatlon – Ironman
R: Tak dobre, dajme tomu, že sa dohodneme a chcem začať s tréningom na triatlon. Ako budeme postupovať ďalej?
AO: Najprv sa opýtam na všetky dôležité informácie…o vašom zdravý, športových začiatkoch, o vašich cieľoch ktoré by ste chceli dosiahnuť. Potom si pozriem ako, napríklad, viete plávať a hneď začneme s prípravou podľa vašich požiadaviek a času na tréning. Ďalej vám budem priebežne vypracovávať týždenný tréningový plán, aby ste si mohli naplánovať váš volný čas.
U každého tréningový systém prebieha rôzne. Každý má iné slabiny, na ktoré sa treba zamerať a podobne.
R: A keby som skúsil trénovať sám, myslíte, že by som triatlon nezvládol?
AO: Možno zvládol. Ja vám len ponúkam možnosť, ako to zefektívniť a urýchliť. Vyzerá to jednoducho… behať vie každý, jazdiť na bicykli každý a plávať väčšina. Ale je to dostačujúce? Väčšinu to rýchlo prestane baviť, lebo sa nebudú zlepšovať, budú stále unavení a zmätení. A hlavne prestanú dodržiavať pravidelnosť a všetko si začnú uľahčovať, čo bude viest k úplnej nechuti trénovať. Niektorí si myslia, že je to jednoduché a skúšajú sa všetko naučiť sami. A na to sú tu tréneri, ktorí vedia správne motivovať a priviesť trénujúceho správnym tréningom k cieľu.
Pokiaľ vás ponuka zaujala, tak vyplňte tento krátky dotazník
Vyplnený dotazník pošlite mailom na andrejorlicky@centrum.sk
Ozveme sa vám, hneď ako budeme môcť.
Pokiaľ sa dohodneme, vaša príprava môže začať.