Únavová zlomenina /správna veľkosť

Chcem sa podeliť o moju skúsenosť, aby ste sa jej vyhli a neopakovali moju chybu. Únavová zlomenina na palci na nohe a 3 mesiace bez pohybu. To nastalo pre jednu jednoduchú vec.
Ale poporiadku.
Už viac ako 20 rokov mám veľkosť nohy 44 – 28cm (pravá 27,5cm). Mával som zvýšenú pozdĺžnu klenbu (high arch)

 

 

 

Posledné roky som začal postupne prechádzať na barefoot (čiže päta na úrovni špičky a nízka podrážka) a posledné 4 roky som chodil v lete úplne bosí. To zapríčinilo, že mi klenba postupne klesala smerom k normálu a čo je najpodstatnejšie, veľkosť nohy sa mi zväčšila o cca 0,5cm, čiže o jednu veľkosť. Tento fakt som si neuvedomoval a naďalej používal veľkosť 44, či na bežeckej obuvi, zimnej obuvi, cyklistických tretrách… Až jedného dňa mi opuchol palec a diagnóza – únavová zlomenina.
Toľko rôznych teórií som počul od lekárov, čím to môže byť spôsobené (vysoký vek, vrodená preddispozícia vybočeného palca, nedostatok vápnika, vegánstvo,…), že ma tá najjednoduchšia voľba, ktorú som mal priamo pred nosom, dlho nenapadla.
Nasadili mi množstvo liekov, mastičiek, navrhli injekcie, operáciu,…
Už len určiť diagnózu mi pomohla až magnetická rezonancia na vlastné požiadnanie (ktorú mi žiadny lekár nenavrhol).
Takže pozor na to, hlavne pre tých, ktorí prechádzajú na barefoot alebo chodenie naboso. Ale aj priebežná kontrola veľkosti pre vás ostatných. A nedajte na prvotné rady lekárov a okolia. Vnímajte vlastnú intuíciu. Tá vám povie pravdu. Niekedy tak smiešne jednoduchú. A teraz nemyslím len pri športových zraneniach.
Zhrnutie: aj malá zmena môže viesť k zbytočným poškodeniam a preto sledovať a vnímať čo a ako robíme, čo to môže spôsobiť a neostať na jednom mieste v myslení, že ak to bola pravda 20 rokov, bude to tak aj naďalej 😉
Takže všetka moja obuv je vymenená za veľkosť 45 a s ešte lepšou vnímavosťou sa snažím pokračovať mojim životom ďalej 😉

foto: internet

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *